Categorized | Kalorie

Co to są kalorie?

Posted on 09 września 2015

images (87)Definicja mówi, że kalorie to ilość ciepła potrzebna do ogrzania 100 gram wody czystej chemicznie w temperaturze 1 stopnia Celsjusza przy ciśnieniu jednej atmosfery. Inaczej powiedzieć możemy, że kalorie są potrzebne do utrzymania naszego organizmu przy życiu, bowiem dostarczają one nam energii potrzebnej dla naszego życia. Jednostką kalorii są dżule. Zamiennie można stosować kilokalorie, których jednostką są kilodżule. Właściwie powinno mówić się kilokalorie, jednak w potocznym języku stosuje się słowo ,,kalorie’’. Jeśli liczba kilokalorii zostanie przekroczona od tej dla nas potrzebnej, odłoży się ona w postaci tkanki tłuszczowej lub glukozy.

Jeśli znowu energii dostarczonej z posiłkiem w postaci kilokalorii będzie dla nas za mało, wtedy zauważyć możemy znaczny spadek masy naszego ciała. W obu przypadkach prowadzić może to do różnych chorób. Najbardziej znanymi są otyłość, nadwaga, anoreksja czy anemia. W tym celu każdy zdrowy człowiek, chcący wprowadzić w swoim życiu zdrową dietę powinien dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość kilokalorii, by jego organizm mógł pełni funkcjonować.

Wartość energetyczną naszego posiłku możemy obliczyć za pomocą tabel energetycznych. Wynik porównać wtedy powinno się z naszym zapotrzebowaniem na kalorie, które obliczyć można za pomocą wzoru na całkowitą przemianę energii. Ona wyniki powinny pokrywać się ze sobą w przybliżeniu.

Leave a Reply

?>